Шрі-Ланка

Ця поїздка подарувала мені новий погляд на життя. В Шрі-Ланці не важливо, бідний ти чи багатий – люди все одно посміхаються, вони щасливі, тому що розуміють, що зараз просто такий етап. Вони все сприймають, як є, вони не плачуть, не страждають, що вони бідні. «Якщо я не можу нічого змінити, що дасть мені те, що я буду нити і жалітися?» – десь така філософія ланкійського життя. І я зрозумів, що потрібно більше приймати життя, ніж я приймав до цього. Зникли заморочки з приводу брендів чи соціального статусу - це все непотріб, коли у пріоритеті інші речі. 

 

Дещо з довідки про Шрі-Ланку:

  • Шрі-Ланка - це острів, оточений океаном, і тут немає тієї метушні, яку можна спостерігати в Індії та сусідніх азіатських країнах. До здобуття незалежності країна називалася Цейлон.  Столиця - Коломбо.
  • Офіційні мови: сингальська мова, тамільська мова, англійська мова. Різниця в часі з Києвом +4 год. Грошова одиниця ланкійська рупія (LKR), $1 ~123 LKR.
  • Віза обов'язкова, можливе її оформлення через інтернет на сайті ETA, вартість 35$. Можна отримати візу прямо в аеропорту, та тоді ви тратите час на чергу і вартість вже становитеме 40$.

З Києва до Коломбо, можна дістатися літаком, регулярним сполученням. На даний момент прямого перельоту з Києва немає, та існують стикувальні рейси. Їх виконує авіакомпанія Fludubai через Дубай та Air Arabia зі стикуванням у Шарджі. Тривалість польоту з урахуванням пересадок - 12-14 годин. Насправді, переліт дуже важкий, так як це лоукост, то місця в літаку мало і я не зміг спати взагалі. Ще треба враховувати, що харчування у вартість квитка не входить, потрібно додатково купляти.

 

Прилетіли ми на Шрі-Ланку о 5 ранку і вийшовши з літака зразу відчувається, що ти далеко від дому. Клімат тут дуже вологий, 28-30 градусів. Таке ніби потрапляєш в парник чи сауну. Від цього все навкруги вологе, вікна запотівші, а одяг може висихати до 2х днів. Ми приїхали в країну в травні, коли тут не сезон. Туристичний сезон з жовтня по квітень, тоді вологість заміняє сильна жара.

Зупинились ми на південному узбережжі Шрі-Ланки - Когалла (140км.від Коломбо). Готель The Long Beach Resort. Це найкращий чотири зірковий готель, що був в тих краях, та фанати Єгипту були б в шоці. Номери старенькі, мебель обшарпана, не приємний запах із-за вологості... та коли вийдеш за межі готелю, то розумієш - ці проблеми ніщо в порівнянні з тим, що ти отримуєш від цієї країни.

 

Пляж Коггали неймовірний! Широкий, довгий і зовсім безлюдний. Він настільки масштабний, що коли дивишся в даль, то здається ніби десь там піщана буря.

Індійський океан в травні такий теплий, але не спокійний, хвилі бувають більше метра у висоту. Якщо зіваєш або стоїш на лінії прибою, хвилі збивають з ніг і безжально випльовують тебе на берег. А вже за кілька секунд потужною внутрішньою течією тебе несе назад в океан на сотні метрів.

 

Приїхали ми на Цейлон в розгар свята. Щорічний буддистський фестиваль Весак, який проводиться на день народження, просвітлення і смерті Будди. Місцеві навкруги все гарно прикрашають, це свято чимось нагадує наше Різдво.

Нa Шрi-Лaнцi унiкaльнa прирoдa i рocлиннicть. Пaльми рocтуть нa caмoму узбeрeжжi oкeaну нe прямo вiд зeмлi, a пiд кутoм, нa ниx виcять грoнaми питнi кoкocи. Тaкoж чacтo мoжнa пoбaчити зрocтaючi aнaнacи, бaнaни. Кoли ми були нa фруктoвoму ринку, ми вирiшили узяти cпрoбувaти дeкiлькa видiв трoпiчниx фруктiв: мaнгo, папaйя, авoкaдo, чeрвoнi та зeлeнi бaнaни i лемонні бaнaни.

 

Ось справжні банани! ...а ті що продаються у нас в ланкійців вважаються кормовими, для худоби =)

Королівський кокос. Цей тип кокосів використовується для пиття і дуже добре втамовує спрагу. Та мені чесно кажучи на смак не дуже, очікував чогось більшого. Ростуть такі кокоси на Цейлоні повсюди, як у нас яблука.

А ось ці кокси вивозити з Шрі-Ланки не можна. Не тому, що вони якісь особливі, тут все простіше - їхня шкіра настільки товста, що сканери в аеропорті не можуть їх просвітити.

В Шрі-Ланці, як і в Індії, лівосторонній рух. Правил дорожнього руху тут мабуть не існує, крім одного - в кого більший по розмірам транспорт, той головніший! Тож автобуси королі доріг... нерідко зустрічаються випадки, коли на двосмуговій дорозі намагаються розминутися відразу три автобуси, наплювавши на зустрічку, узбіччя і випадково затесаних між ними інших учасників руху. На мою думку, ланкійські автобуси – це щастя для мандрівника в чистому вигляді. В автобусі вам обов”язково дадуть квиток, тобто намахати з ціною не вийде.

Поїзда на Шрі-Ланці це щось!!! Колії прокладені майже у всі великі міста. 3тій клас - самий дешевий, сидячі не резервовані місця - "кто успел – тот присел". Так їздять більшість місцевих і хардкорні мандрівники. Без вікон, без дверей, летить на шаленій швидкості. Але круто так всістися в тамбурі і насолоджуватися краєвидами... 

В кожному без виключення місті є тук-туки - найпопулярніший вид транспорту на острові. Являє собою звичайний триколісний мопед, обшитий тентом. Попереду – місце водія, а позаду вміщується максимум три пасажири, хоча я бачив навіть сім'ї з дітьми, які сиділи один на одному Тук-туком за весь час користувався всього 1 раз, по відгуках, середня вартість проїзду по місту 200-300 рупій. На закупи з тук-туком краще не їздити, і тим більше не просити тукера підказати щось. Крім оплати за проїзд, він також отримає комісію, за те що привів клієнта, комісія само собою буде з вашої кишені, доведеться більше заплатити.

Незвичайна риболовля ланкійців, такий собі символ Шрі-Ланки. Але цим прадавнім способом багато риби не зловити, тож місцеві здебільшого влаштовують це видовище для іноземних гостей. Подивитися на дивовижну рибну ловлю можна безкоштовно, а от за фотографії вимагають гроші)

Починаючи з середньовіччя, острів Цейлон завойовували / колонізовували / торгували практично всі кому не лінь, хто мав хоч якийсь флот, данці, голландці, араби, під кінець ще й англійці. Звичайно це все не могло не позначитись на житті ланкійців. Сучасна Шрі-Ланка являє собою здоровенний культурний і релігійний мікс, з буддистів, індуїстів, християн та мусульман, з перемішаними традиціями заходу і сходу.

 

На чудо поїзді ми приїхали в місто Галле, де відвідали форт голандських колоністів. Гуляли по місту, в якому зустрічається англійська та голандська архітектура, така собі частинка Європи в Шрі-Ланці. Лише заможні місцеві громадяни та іноземці можуть дозволити собі проживання у цих елітних житлових комплексах.

Голандський форт Галле. Спочатку його побудували португальські колоністи. А після завоювання Шрі-Ланки голландцями фортеця була зруйнована, а на її місці збудували нову, яка стоїть і нині. Сьогодні Галле - це місто в місті. Оточений фортецею центр Галле дуже давній, і цим приваблює. Тут можна побачити католицькі собори, старі й дуже красиві мусульманські мечеті, житлові та адміністративні будівлі, маяк, в’язниця.

Територія форту є улюбленим місцем зустрічей у закоханих. Ще недавно неодруженим людям заборонялося гуляти разом, а тим паче торкатися один одного, навіть за руки не можна було триматись. Зараз це правило офіційно скасовано, але за інерцією подібні публічні прояви почуттів досі вважаються неприйнятними. Тому форт служить саме тим прекрасним місцем, де можна сховатися від настирливої суспільної моралі.

Мабуть, більше немає в світі жодної країни, де б було стільки храмових споруд, як тут. У великих містах вівтарі шанованих святих стоять у відстані десяти метрів один від одного, а на сільських дорогах зустрічаються через кожен кілометр. Офіційна релігія Шрі-Ланки - буддизм, її сповідує приблизно 75% жителів країни.

Храм Ятагала Раджа. Храм був збудований всередині скали близько 2300 років назад.  Вражаючі огромні гранітні валуни - важається, що вони охороняють святе дерево Бо.

Праворуч на фото (біле) - буддійська ступа. 

Ступи - це монументи, що сприяють збереженню миру в світі. Ці архітектурні споруди виражають чисту природу розуму та просвітлення. Вважається, що вони здійснюють позитивний вплив на силове поле цілого світу.

 

Як видно на фото культурний рівень ланкійців подібний нашому...так само всюди сміття =/ У містах Шрі-Ланки панує антисанітарія - каналізаційні стоки ллються буквально у вас під ногами, туди ж часто скидається сміття.

Багато жінок носять красиві сарі і щє важливим атрибутом гардеробу ланкійців є парасолька, яка рятує від спеки.

В школах на цейлоні повсюди запроваджена одинакова шкільна форма, будь то місто чи глухе село. Приємно на таке дивитися.

Шрі-Ланка відома нам як країна чаю, але вирощують його тут не так і давно, а от видобуток дорогоцінного каміння розпочався тут значно раніше, до того ж технологія за цей час майже не змінилася. Популярний на Шрі-Ланці блакитний місячний камінь. Ланкійці - ремісники. Зараз у зв'язку з глобалізацією вони терплять кризу в цій області, оскільки все, що вони вміють робити - вони роблять руками, знання передають з покоління в покоління.

Популярний пляж Jungle Beach. Колись про нього знало не багато людей і він був справжнім райським куточком, як в рекламі Bounty ) Зараз вже тут куча місцевих та туристів...зовсім не райське місце =/

Випадково натрапили на красивий домик, глибоко в джунглях....

Мавп на Шрі-Ланці досить багато, переважно дикі і досить не безпечні. Можуть конкретно наваляти чи обікрасти.

Рис і каррі – це основа харчування жителів цієї країни.

Рекомендації.

Варто пам'ятати, що алкоголь на Шрі-Ланці купити дуже складно і доступний він в основному в невеликих Wine shops. Тож раджу вам ретельно продумати цей момент і за необхідності запастися міцними напоями ще в Києві.

Традиційними алкогольними напоями є Арак – кокосовий віскі і червоний ром Calypso. Це варто прикупити додому.

 

Коли мало часу і хочеться отримати максимум від відпочинку, важливо не витрачати час і гроші даремно на:

  • «Подивитися на китів» - прогулянка на яхті. Ранній виїзд, велика кількість людей, півтори години до місця проживання китів і в підсумку... ви побачите його спинку і шматочок хвостика десь далеко-далеко, а після зробите уві сні той самий шлях назад. Організатори обіцяють повернути вам половину вартості, якщо китів побачити не пощастить, тому послужливий персонал вас буде будити при кожному шереху кита в океані і вимагати, щоб ви його побачили і запам'ятали.
  • Екскурсія «Тропічний ліс» - дорога від пляжних курортів дуже довга і втомлива. Сам ліс дуже красивий, але витримати 6 годин подорожі в душному автобусі по серпантину під силу не кожному.
  • Купувати чаї в магазинах на чайних плантаціях – у міських магазинах ті самі сорти і коштують дешевше.

А взагалі Шрі-Ланка – це тільки «Так». Місцеве населення дуже приязне і безвідмовне. Що б ви не попросили вони завжди ствердно кивають, але тільки ніколи не ясно, чи зрозуміли вони ваше прохання і чи вдасться вам отримати бажане. Але ж головне - їхні добрі наміри.

 

Я дуже рекомендую їхати на Шрі-Ланку всім, кому цікава Азія, неспішний відпочинок і релакс, гарний океан, неймовірні ландшафти, серфінг, морепродукти.

 

Мені вдалося подивитися так мало, адже Шрі-Ланка дивовижна, і я обов'язково повернуся туди ще раз..