Угорщина. Ніредьгаза

Загалом ідея поїхати в Європу на власному авто жила в моїй голові вже давно, але так щоб сісти і зробити це, натхнення не було. Та й багато хто мене відмовляв від такої поїздки, вважаючи організацію подібної подорожі справою клопіткою. І от нарешті я наважився! Та для початку вирішив обмежитися угорським містом Ніредьгаза. Це не далеко, всього якихось 70 км. від кордону, але там є цікаві місця. 

Першим кроком була віза. Як виявилося отримати її трохи складно - вам доведеться зібрати чимало грошей, дістати запрошення, але й це не є гарантією, що її дадуть. Навіть цей перший крок може зіпсувати плани на поїздку, тож будьте готові до всього! Нам видали візу на тиждень і через це перша думка, яка в мене виникла - українцям там не радіють. Пізніше виявилося, що все це мало залежить від самих угорців, а щодо національності я образливих слів на свою адресу не чув.

 

Далі підготовка авто до подорожі - це покупка страховки (зелена карта). І все!) По-суті нічого важкого. Хоча треба мати аптечку європейського зразка, аварійний жилет та знак. Обов'язково треба не забути обміняти гроші на угорські форінти. Найкраще це робити на заправці перед кордоном, там найвигідніший курс. Кордон перетинали в Чопі, досить швидко, година чи півтори і ми вже в Європі. 

 

Перше, що зразу помічаєш, це дороги - рівні без ям... аж нудно :) Здивували водії, вони тут ну дуже чемні, їдуть по правилам, уступають дорогу, ніхто не "літає". Всі такі повільні, ніби сонні. 

 

Приїхавши в Ніредьгаза, перші враження про місто дуже позитивні: повсюди чистота, порядок і охайність. Чисті вулиці з квітами, гарно освітлене місто, люди мирні та тихі. Ні, не багатство, не показний лоск. Всього лиш ідеальний порядок у досить скромному побуті. Скромному, але дивно приємному для проживання. Адже скромність – це аж ніяк не убогість, як звикли вважати у нас.

Ніредьгаза для закарпатців одразу асоціюється з басейнами Шошто. Купальні Ніредьгаза-Шоштофюрде розташовані за чотири кілометри від міста, у зеленій зоні. Завдяки солончаковому озеру цей курорт уже понад 300 років є улюбленим місцем купання й відпочинку. Тут є комплекс термальних і прісних басейнів,  аквапарк “Акваріус”, у якому для відвідувачів забезпечені комфорт і розваги - басейни облаштовані гірками для дітей і дорослих. Чесно кажучи, від аквапарку я очікував більшого, шаленого екстриму на гірках ви тут не відчуєте. Я б сказав він більше підходить для спокійного релаксу.

 

Другий популярний об’єкт міста - зоопарк, котрий вважається одним із найбільших за територією в Угорщині і дає можливість побачити тварин в умовах, наближених до природних.

Візитівкою самого міста є греко-католицький храм, у музеї якого зберігається колекція ікон, Євангелій і сакральних предметів минулих століть, а також прикрас, одягу.

 

Іншим музеєм, який варто відвідати в Ніредьгазі, є Музей Андраша Йоша, названий на честь його засновника. Тут можна оглянути його біографічну експозицію, а ще - збірку картин місцевого художника Дюли Бенчура, експозиції, присвячені історії Ніредьгази до Першої Світової війни, історії угорських гусар та історії грошей.

 

Центр міста нагадує ужгородське Корзо. Це місце, де приємно прогулятись, подивитися на старі будівлі, які, попри боротьбу з часом, і сьогодні перебувають у прекрасному стані. Влітку цю частину міста прикрашають маленькі фонтани, а для любителів кави завжди відчинені тераси кав’ярень. Ну чим не Ужгород, скажіть мені?!

 

Ще заради чого варто їхати в Ніредьгаза - це шопінг. В місті є два торгові центри Nyir Plaza та Korzo Shopping Centre, в яких можна купити що завгодно. Товари є на будь-якого покупця та на будь-яку суму. Ціни нижчі ніж наприклад в схожому ТЦ King Cross, що у Львові.

Проїхавши 100 кілометрів від Ужгорода, бачиш досить великі відмінності, зокрема кількість сонячних днів більша, і взагалі немає гір. У зимову пору здається, що на кілька градусів завжди тепліше. Чистота вулиць не стовідсоткова, але сміття помітно менше, ніж в Ужгороді. Рівень життя там значно вищий, ніж удома. Хоч є багато невдоволених, бідних людей, але так званий “середній клас” почувається добре. Середньостатистична сім’я (а це двоє дорослих і двоє дітей) живе впевненіше і спокійніше. Кредити для придбання житла, машини не загрожують божевільними відсотками і дають можливість планувати своє майбутнє.

 

Якщо перед святами в нас на ринках усе дорожчає, там - навпаки - дешевшає, аби купували ще більше. Свинина, наприклад, коштує близько 30 гривень за кілограм - не 50, не 60, як у нас. Свіжі овочі, фрукти, сири, інші харчові продукти також відчутно дешевші. Про одяг можна сказати те ж саме: за якістю - кращий, за ціною - дешевший. Наші “стоки” з європейським одягом явно переборщили: придбати нову річ в Угорщині вигідніше, ніж в Україні - вже “списане” чи навіть ношене.

Мене здивував менталітет угорців: скаржаться багато, дуже депресивні, навіть молоде покоління радіє рідко - здебільшого бачать лише негативи. Та хоч як угорцям погано, їхня мінімальна зарплата щонайменше втричі перевищує нашу, українську, а середньостатистичний громадянин може собі дозволити щорічну поїздку на море, наприклад до Хорватії чи Греції, або купити машину.