Тустань

Скільки всього цікавого є на території нашої країни, про що ми навіть не здогадувалися. Одним з таких місць є  Урицькі скелі, з їх дивовижною історією.

Давним-давно тут знаходилось наскельне місто-фортеця Тустань – унікальна пам’ятка археології, яка не має аналогів у Європі. Однак, про її унікальність та історичне значення знає не так багато людей, як би хотілось.

 

Початкові дерев'яні укріплення міста-фортеці були побудовані тут ще в 9 столітті і простояли більше 300-от років. Та й це не факт, ніхто насправді не знає, як давно скелі були обжиті людьми. 

Знайшли в стіні тунель незрозумілого призначення.

Історія місця цікава... Всі ми знаємо трасу Київ-Чоп, та в ті часи, звичайно, її ще не було :) А була інша траса (ну типу траса) - Соляний шлях. Той шлях з’єднував далекий загадковий Китай з трохи менш далекими й загадковими берегами Середземного моря. А Тустань це була така собі митниця Київської Русі, а згодом й Галицько-Волинського князівства.

 

Заснувало фортецю слов’янське плем’я білих хорватів, яким судилося стати одними з пращурів сучасних українців. Щоб ви не плутали: хорвати, що в Хорватії - це нащадки племені червоних хорватів. А наші далекі пращури входили до складу Київської Русі і міцно сиділи на важливому відтинку Соляного шляху.

А це колодязь, іменований “цистерна”. Унікальний експонат видовбаний в скелях. Навіть уявити не можу, як люди могли таке зробити...

Тустань білі хорвати влаштували у дуже вигідному місці: вони брали мито з купців, а також забезпечували їм охорону. Як нескладно здогадатись, Соляним шляхом винахідливі добродії везли з Русі до Західної Європи сіль — вона була цінним товаром. Крім того, Соляний шлях становив частину величезного торгового тракту, яким перевозили коштовний шовк. 

 

Монголо-татарське військо знищило Київ, але зламало зуби на Тустані. Жоден ворог так і не зміг взяти фортецю, проте суворий час спромігся зробити те, що не вдалося людям. Спочатку європейці знайшли собі інше джерело солі, і фортеця втратила значення в якості митниці. Потім час перекреслив кордони держав, Польща посунулась далі на Схід — Тустань перестала боронити кордони, а згодом військова техніка і тактика змінились настільки, що замок втратив будь-яке оборонне значення.

Координати місця: 49° 10′ 55″ N, 23° 24′ 20″ E

Доїхати найкраще автомобілем, по трасі Київ - Чоп до с.Верхнє Синьовидне, а звідти 20км до с.Урич.

Інший варіант поїздом до м.Сколе, а звідти рейсовим автобусом до с.Урич.

 

Вхід платний - 30грн. чи пільговий - 16грн. На території на диво все дуже чисто і акуратно, зроблені доріжки, лавочки для відпочинку, всюди вказівники. За такі умови, не жаль віддати гроші.

 

Мандрівники можуть побачити тут рештки муру, коридори, сходи, печери, склепіння і криниці. Історикам та археологам відомо надто мало про дерев’яну архітектуру домонгольської доби — а фортеця Тустань від початку була побудована саме з дерева. Звісно, її разів 5 перебудовували… Але про початковий вигляд досвідченим археологам оповідають залишки у камені пазів та врубів. Дерев’яна споруда вбудовувалась у скелю, тому фахівцям вдалось зробити графічну реконструкцію старовинних мурів.

 

Дуже сподобалась нова сучасна технологія - доповнена реальність. Суть в тому, щоб скачати мобільний додаток “Тустань” на свій смартфон чи айфон і перебуваючи біля реальних Тустанських скель, побачити віртуальний стародавній оборонний комплекс станом на період його найбільшого розквіту. І все це в реальному часі, за допомогою камери гаджета. Було б цікаво, якби у всіх історичних місцях України, була така можливість, хоча б через камеру телефону, зазирнути в минуле.