Польша. Краків

 

Відвідавши колишній фашистський концентраційний табір Аушвіц в польському місті Освенцим, в нас залишилося трохи часу, який ми вирішили провести в славнозвісному місті Краків.

 

Мабуть кожен чув про це місто, яке часто порівнюють із нашим Львовом. Більше того, вони міста побратими. Тож ми вирішили переконатися, наскільки це справді так.

 

Якщо говорити про Польшу в загальному, то вся вона мені видалася одним великим приватним сектором. Це чи не найбільша відмінність від України: в Польщі межа між міською смугою та сільською місцевістю вкрай малопомітна. Тут майже немає такого, що ти їдеш-їдеш-їдеш по якомусь лісі чи по полю, а навкруги нікого і нічого. Зате майже скрізь стоять дуже подібні по суті, але відмінні за дизайном охайні двоповерхові будиночки з газоном та іноді парканчиком. Ці помешкання складають, щонайменше, дві третини приватних будинків, які я бачив. А от палаців із високими шикарними мурами майже не було. Ось вам соціальна рівність.

 

Взагалі, Польща – це одна з тієї половини країн світу, після відвідин яких повертатися додому просто сумно. Виникає купа питань, наприклад: чому наші вокзали не можуть бути схожими на кав’ярні, а не на помийні ями всього міста? Чому в наших громадських туалетах (ну хоча би у мегаполісах) не можна включати бодай іноді гарячу воду та прибирати частіше, ніж раз на місяць? Адже ось, люди за нашим західним кордоном мають гарячу воду навіть на дрібних зупиночках і у ВСІХ їхніх бачків є нормальна кнопка зливу. І ще у Польщі скрізь шикарні дороги, чи то автобан чи глухе село.

Отже, сам Краків – дуже зручне місто. Більшість його пам’яток сконцентровані в історичному центрі, який просторово далекий від центру бізнесового, що сприяє затишній атмосфері на вузеньких древніх вуличках. Та і вокзали обидва зовсім поруч із історичним центром – до більшості тутешніх готелів можна легко дістатися за 20 хвилин. Час від часу на вулицях можна натрапити на карту району із уже запропонованим маршрутом для самостійної екскурсії.

 

Іноді складається враження, ніби третина будівель Кракова – це якісь середньовічні фортеці. Атмосфера минулих епох надзвичайно потужна, хоча більшість “середньовічних” споруд насправді збудовані в 16-му столітті та пізніше. Окрім замку на Вавелі, майже кожен старий собор з його прибудовами та підсобними приміщеннями являє собою своєрідну фортецю. Поляки дійсно вміють берегти старовинні речі!

 

Саме оця маса старовинних замкоподібних архітектурних творів викликає враження, що Польща – це велика, могутня і древня держава. І вже стає без різниці, скільки разів і хто їх завойовував і як довго тримав під своєю владою – якщо ця архітектура збереглася, жодна окупація не могла сильно викривити чи зламати національний дух.

 

Для початку оглянемо центр Кракова. 

Справді є схожість із Львовом, так само площа ринок, по центру якої ратуша. Тільки тут ця площа в декілька разів більша. Якщо у Львові архітектурно цікаві будівлі збереглися в старому місті, то в Кракові вони повсюду.

 

Площа дуже доглянута, постійно заповнена туристами і по всьому периметру оточена літніми кафе.

 Дуже милі арки в Сукенніце.

Сукенніце чи Сукняні ряди (пол. Sukiennice w Krakowie) — це центральна будівля на Ринковій площі Кракова, побудована як торгові ряди колишньої столиці Польщі, в старовину дійсно призначалася для торговців сукном. Тепер можливості Сукенніце значно розширилися — в численних крамницях, що займають нижній поверх галереї, продаються різні вироби народних промислів та сувеніри.  На другому поверсі будівлі розміщуються виставкові зали, та тераса кафе, з якої відкривається чудовий вид на Ринкову площу і Маріацький костел.

Маріацький костел - найбільш впізнавана будівля Кракова. Це католицька церква готичної архітектури.

Маріацька площа.

Так виглядає одна з найбільш жвавих вулиць центру - Флоріанська. Вона, звичайно, пішохідна як і у Львові. Але що кидається у очі, так це відсутність літніх майданчиків.

 

Чисті фасади, акуратні вивіски і немає дротів. Нічого зайвого. 

Центр тут поділений на зони, де діють певні обмеження. Про це інформують такі таблички. Найстрогіша зона А дозволяє заїзд екстренних служб і автомобілів доставки з 20 до 10. До цієї зони входять центральні площі і основні пішохідні артерії. В зоні Б дозволяється також заїзд транспорту мешканців і працівників за наявності пропуску. Швидкість руху обмежена 20 км\год., паркуватись можна лише у встановлених місцях.

 

Ось що радує в Україні, так це парковки, на відміну від європейських міст, в нас можна паркуватися де хочеш і наскільки. А в Кракові кожен клаптик платний.

 

Що в Кракові справді добре, так це громадський транспорт. Особливо трамваї. В Кракові працює 24 денних маршрутів і 3 нічних, з протяжністю колії 347 кіломентрів. Краків продовжує активно розвивати свою мережу електротранспорту, а також оновлює рухомий склад. 

Як і в багатьох інших європейських містах, у Кракові ви можете значно полегшити собі життя, купивши туристичну карту — Krakоw Card. З нею у вас будуть відчутні переваги: безкоштовний доступ до більш ніж 40 пам'яток Кракова, безкоштовний проїзд у громадському транспорті, знижка на трансфер від/до аеропорту і багато чого ще. Є карти на 2 або 3 дні, а також спеціальні студентські триденні карти.

 

Якщо вас цікавить екскурсія по місту, то в Кракові для цього є приємний бонус. Екскурсії FreeWalkingTourKrakow - кожного дня о 10:00 і о 13:00, біля Маріацького собору, незалежно від погоди і кількості людей які прийшли проводяться безкоштвоні екскурсії, в кінці кожен може зробити пожертву стільки скільки вважає за потрібне. 

 

Деякі музеї міста можна відвідати безкоштовно в певні дні (як правило, у неділю). Платити доведеться, тільки якщо захочете оглянути тимчасові експозиції.

 

Нижче від центру - замок Вавель. При бажанні можна сюди дойти пішки.

Ось що з того приводу пише Вікі:

Вавель (пол. Wawel, в перекладі з польської — пагорб) — замковий комплекс на однойменному пагорбі в місті Кракові, стародавній столиці Польщі. Розташований на лівому березі річки Вісла. Має надзвичайне значення для історичної свідомості й самоідентифікації польського народу

Казкові фасади будинків.

Після Вавеля я раджу відвідати Казимеж - це колишній єврейський район, де розташовано сім синагог, дві з яких працюють і зараз. Також тут працює відомий єврейський базар. Ці квартали просякнуті історією, гуляти цими вуличками - неймовірне задоволення.

У Польщі, незважаючи на членство в ЄС, усе ще в ходу національна валюта — злотий, тож вашу готівку (євро, гривні) буде краще обміняти на них. Обмінники є скрізь: на вокзалах, у підземних переходах, в історичному центрі міста. Щоправда, варто бути пильним, бо в останніх часто завищують комісію для туристів.

 

Звичайно, ви можете їхати до Кракова з євро і розплачуватися ними, не обмінюючи, але «європейську валюту» беруть не скрізь, та й курс буває не зовсім вигідним.

 

До оплати приймають як готівку, так і карти Visa і MasterCard — термінали є в усіх великих ресторанах і магазинах. Злоті можуть стати в нагоді вам хіба що для оплати екскурсій або при купівлі сувенірів та інших дрібниць.

 

Будьте готові до того, що банки у вихідні не працюють. Та й у будній день вони працюють тільки до 18:00.

Заощадити на проживанні можна, оселившись у хостелі. Тим більше що в Кракові їх багато, цілком комфортних і з окремими двомісними номерами. Місце для одного коштує від €8, іноді у ціну включають і сніданок. Під час літніх канікул більшість студентських гуртожитків працюють як хостели.

 

Харчуватися варто в тих закладах, де й місцеві жителі, — це дозволить заощадити майже вдвічі.

 

Що стосується чайових, то вони, як правило, не входять у чек, їх залишають окремо, після оплати. Зазвичай це 10-15% від суми замовлення, але ви можете не залишати їх зовсім, якщо вам не сподобалося обслуговування

 

Кола з вишнею, таку не зустрічав ні в Угорщині, ні в Словаччині. Дуже сподобалась, якщо хтось буде в Польщі і привезе мені, буду щиро вдячний :)

Якщо ви не знаєте польської — не біда. Ви цілком зможете обійтися англійською, українською або навіть російською, яку розуміє більшість старшого покоління.

 

Вам, імовірно, нав'язливо пропонуватимуть автобусні екскурсійні тури — не погоджуйтеся. Центр Кракова не такий великий, щоб оглядати його з вікон автобуса. Краще прогуляйтеся пішки.

Відпочинок у Кракові хороший тим, що зазвичай обходиться дешевше, ніж в інших старовинних містах Європи. Схожість із Львовом є в дечому, та для мене це зовсім інше місто із своєю особливою атмосферою. Загалом Краків цікаве місто і точно вартує туди їхати.